24 Ağu 2018

Led Ekranların Teknik Özellikleri

Günümüzde Avm’lerde, havalimanlarında, otellerde, konferans salonlarında ve sanat merkezlerinde sıkça gördüğünüz led ekranların her biri farklı amaca hizmet veriyor. Alışveriş merkezlerinde anlık indirimler ve haberleri görebildiğiniz avm led ekran panelleri dış ve iç mekan olarak iki farklı alanda da entegre edilip hizmet verebiliyor.  Günümüzün reklam araçlarından biri olarak popülarite kazanan led ekran çözümleri aslında hedefe daha rahat ulaşılabilirlik açısından avantaj sağlıyor. Sosyal medya kanallarında bulamayan tüketiciyi Avm’de her noktada led ekran panelleri ile yakalayabilen markalar satış ve marka bilinirliği anlamında da büyük bir stratejiyle başarıyı yakalamış oluyor. Bu içerikte led ekranların teknik özellikleri hakkında aradığınız her şeye ulaşabilirsiniz.

Avmlerin yanı sıra havalimanlarında sıklıkla gördüğümüz uçak iniş, biniş ve kalkış bilgilerinin yer aldığı ekranlar da led ekran teknolojileriyle üretiliyor. Araba kiralama ve otel markalarının da havalimanlarında sıklıkla gördüğümüz led ekran reklamlarını da hatırlatmakta fayda var. Led ekranları ise teknik özellikleriyle birbirinden ayrılıyor ve elbette ihtiyaca ve bütçeye göre de şekilleniyor. Bu yazımızda led ekranların teknik özelliklerine değinecek ve Astel Led ekran çözümlerinde yer alan led ekran modellerinin teknik özelliklerine yer vereceğiz.

Led Ekranların Teknik Özellikleri

Her yerde görmeye alıştığımız led ekranların teknik özellikleri bakımından birbirinden ayrılıyor. Led ekranlarda en önemli faktör elbette piksel aralığı. 1.5-1.6-1.8-1.9-2.0-2.5-3-4-5-6-8-10 mm arasında değişen piksel aralıkları görüntü kalitesi ile elbette orantılıdır. Led kombinasyonları led ekranlarda mutlaka bulunur. her bir pikselinde 2 kırmızı, 1 yeşil, 1 mavi veya 1 kırmızı, 1 yeşil, 1 mavi led kombinasyonları içeren led ekranların farklı tasarımlara sahip olması ise ledlerin dizilişiyle alakalıdır. İç mekan yani indoor led ekranlarda piksel aralıkları çok az olur ancak çözünürlük gayet kalitelidir. Dış mekan yani outdoor led ekranlarda haliyle görüş mesafelerine göre farklı çözümler üretmekteyiz. Yollarda kullanılan led ekran panelleri için led cluster yani küme ledleri kullanırız.

Ledlerin arasındaki mesafe kısaldığında çözünürlük artar, mesafe artarsa çözünürlük düşecektir. Düzgün bir görüntü isteniyorsa küçük boyutlardaki ekranların çözünürlüğü yüksek yapılmalı, büyük ekranların çözünürlükleri ise düşürülmeli. AVM’lerde, Sinema salonlarında, havalimanlarında video gösterimi için en az 43.000 gerçek piksel gerekmektedir. Bu değer normal kalitedeki bir video gösterimi içindir. Eğer ki yüksek çözünürlüklü bir video isteniyorsa en az 60.000 gerçek piksele led ekranın sahip olması gerekiyor. Sanal pikselli ekranlar görüş mesafesi kısa olan alanlarda büyük ekran tercih edilecekse uygundur. Sanal piksel sayısı dediğimiz kavram ise gerçek piksel sayısının 4 le çarpılması sonucu ortaya çıkar. Led ekranlarda resim yenileme hızı diğer görüntüleme sistemlerine nazaran daha yüksek ve kalitelidir. Refresh rate adını verdiğimiz yenileme hızı 240 hz’ eye kadar çıkabilmektedir. Dijital sistemlerden biri olan led ekranlarda görüntü kalitesini PWM sürücüleri ve ledleri etkileyeceği için en iyi ledlerle led ekranların tasarlanması iyi bir görüntü için son derece önemlidir.